Logo

RSS Print

Robert nomineringer 2015

Danmarks Filmakademi har offentliggjort de film, der er nomineret til årets Robert-priser. FASANDRÆBERNE, KAPGANG og NYMPHOMANIAC DIRECTOR'S CUT er alle nominerede til at løbe afsted med titlen som dette års bedste film. 

  • Foto: Nordisk Film

    Foto: Nordisk Film

Lars von Triers Nymphomaniac: Director's Cut er den film, der i år løber afsted med flest nomineringer. Sidste år blev filmen bevidst udeladt fra konkurrencen, mens den komplette Director’s Cut-version af filmen i år har fået hele 15 nomineringer.

De nærmeste konkurrenter er Fasandræberne og Kapgang (begge med 12 nomineringer hver) og Stille hjerte (11). Derudover er alle fire film, samt 15 andre danske film, nomineret til Publikumsprisen.

I modsætning til Bodil, der er filmkritikernes pris, er det filmbranchen, der står for nomineringerne til Robert, og i dette aspekt kan prisen sammenlignes med Oscar-uddelingen. 


Prisuddelingen finder sted søndag den 1. februar 2015 i Tivoli Hotel & Congress Center, København.

Se nomineringerne nedenfor: 

Robert-nomineringer 2015

Årets danske spillefilm

Fasandræberne

Kapgang

Klumpfisken

Nymphomaniac: Director's Cut

Stille hjerte

 

Årets børne- og ungdomsfilm

Antboy: Den røde furies hævn

Kapgang

Lev stærkt

Når dyrene drømmer

Ækte Vare

 

Årets instruktør

Bille August - Stille hjerte

Lars von Trier - Nymphomaniac: Director’s Cut

Mikkel Nørgaard - Fasandræberne

Niels Arden Oplev - Kapgang

Søren Balle - Klumpfisken

 

Årets originale manuskript

Christian Torpe - Stille hjerte

Kim Fupz Aakeson & Pernille Fischer Christensen - En du elsker

Lars von Trier - Nymphomaniac: Director's Cut

Mette Heeno - All Inclusive

Rasmus Birch - Når dyrene drømmer

 

Årets adapterede manuskript

Bo Hr. Hansen - Kapgang

Lærke Sanderhoff & Søren Balle - Klumpfisken

Nikolaj Arcel & Rasmus Heisterberg - Fasandræberne

 

Årets mandlige hovedrolle

Henrik Birch - Klumpfisken

Mikael Persbrandt - En du elsker

Morten Grunwald - Stille hjerte

Nikolaj Lie Kaas - Fasandræberne

Stellan Skarsgård - Nymphomaniac: Director's Cut

 

Årets kvindelige hovedrolle

Bodil Jørgensen - All Inclusive

Charlotte Gainsbourg - Nymphomaniac: Director's Cut

Danica Curcic - Fasandræberne

Ghita Nørby - Stille hjerte

Sidse Babett Knudsen - Kapgang

 

Årets mandlige birolle

Anders W. Berthelsen - Kapgang

David Dencik - Kapgang

Fares Fares - Fasandræberne

Jamie Bell - Nymphomaniac: Director's Cut

Pilou Asbæk - Stille hjerte

 

Årets kvindelige birolle

Danica Curcic - Stille hjerte

Paprika Steen - Stille hjerte

Stacy Martin - Nymphomaniac: Director's Cut

Trine Dyrholm - En du elsker

Uma Thurman - Nymphomaniac: Director's Cut

 

Årets scenograf

Jørgen Munk - The Salvation

Rasmus Thjellesen - Fasandræberne

Rie Lykke - Kapgang

Sabine Hviid - Når dyrene drømmer

Simone Grau Roney - Nymphomaniac: Director's Cut

 

Årets fotograf

Dirk Brüel - Stille hjerte

Eric Kress - Fasandræberne

Jens Schlosser - The Salvation

Manuel Alberto Claro - Nymphomaniac: Director's Cut

Rasmus Videbæk - Kapgang

 

Årets kostumier

Diana Cilliers - The Salvation

Louize Nissen - Antboy: Den røde furies hævn

Manon Rasmussen - Nymphomaniac: Director's Cut

Pia Myrdal & Anne-Dorthe Eskilden - Kapgang

Stine Thaning - Fasandræberne

 

Årets sminkør

Ann Elizabeth Bartels - The Salvation

Bjørg Serup - Antboy: Den røde furies hævn

Dennis Knudsen, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg - Nymphomaniac: Director's Cut

Louise Hauberg Lohmann, Thomas Foldberg & Morten Jacobsen - Når dyrene drømmer

Soile Ludjoi - Kapgang

 

Årets klipper

Anne Østerud - Kapgang

Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen - Stille hjerte

Molly Malene Stensgaard & Morten Højbjerg - Nymphomaniac: Director's Cut

Morten Egholm & Frederik Strunk - Fasandræberne

Peter Brandt - Når dyrene drømmer

 

Årets sounddesigner

Hans Møller - Fasandræberne

Kristian Selin Eidnes Andersen - Nymphomaniac: Director's Cut

Peter Albrechtsen - Ækte Vare

Sylvester Holm - Når dyrene drømmer

Thomas Huus & Bo Asdal Andersen - Antboy: Den røde furies hævn

 

Årets score

Annette Focks - Stille hjerte

Kasper Winding - The Salvation

Mikkel Hess - Når dyrene drømmer

Peter Peter - Antboy: Den røde furies hævn

Tina Dickow & Marie Fisker - En du elsker

 

Årets visuelle effekter

Ivan Kondrup Jensen & Rikke Hovgaard Jørgensen - Fasandræberne

Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger - Når dyrene drømmer

Peter Hjorth - Nymphomaniac: Director’s Cut

Thomas Busk, Kim Fersling & Alexander Schepelern - The Salvation

Hummer Højmark, Julian Hermansen & Christian Burgdorff - Antboy: Den røde furies hævn

 

Listen over samtlige kategorier og nomineringer kan ses på Filmakademiets hjemmeside.