Logo

RSS Print

Robert-nomineringer til Nordisk Film og Zentropa

Årets Robert-nomineringer er offentliggjort og traditionen tro er Nordisk Film og Zentropas titler stærkt repræsenteret i feltet.

Kvinden i Buret topper feltet med hele 15 nomineringer og Jagten og Spies & Glistrup er lige efter med 14 nomineringer hver. Af Nordisk Films andre film er også NORDVEST, Sorg og Glæde, Olsen Banden på dybt vand, Alle for to og Skytten nomineret.

Nomineringerne er som følger i kategorier, hvor Nordisk Film eller Zentropa er repræsenteret:

Årets danske spillefilm

JAGTEN
Zentropa, Producer: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann
Instr.: Thomas Vinterberg

KVINDEN I BURET
Zentropa Entertainments, Producer: Louise Vesth & Peter Aalbæk Jensen
Instr.: Mikkel Nørgaard

NORDVEST
Nordisk Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor
Instr.: Michael Noer

SORG OG GLÆDE
Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen
Instr.: Nils Malmros

SPIES & GLISTRUP
Alphaville Pictures Copenhagen, Producer: Tine Grew Pfeiffer & Caroline Schlüter Bingestam
Instr.: Christoffer Boe

Årets børne- og ungdomsfilm

ANTBOY
Nimbus Film, Producer: Eva Jakobsen, Lea Løbger & Birgitte Hald
Instr.: Ask Hasselbalch

MGP MISSIONEN
ASA Film, Producer: Henrik Møller-Sørensen & Marcella Dichmann
Instr.: Martin Miehe-Renard

NORDVEST
Nordisk Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor
Instr.: Michael Noer

OLSENBANDEN PÅ DYBT VAND
Nordisk Film Production A/S & A. Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor
Instr.: Jørgen Lerdam

OTTO ER ET NÆSEHORN
Crone Film A/S, Producer: Nina Crone & Erik Wilstrup
Instr.: Kenneth Kainz

Årets instruktør

MICHAEL NOER – Nordvest
MIKKEL NØRGAARD - Kvinden i buret
NICOLAS WINDING REFN - Only God Forgives
NILS MALMROS - Sorg og glæde
THOMAS VINTERBERG – Jagten

Årets manuskript

NIKOLAJ ARCEL - Kvinden i buret
NILS MALMROS & JOHN MOGENSEN - Sorg og glæde
RASMUS HEISTERBERG & MICHAEL NOER – Nordvest
SIMON PASTERNAK & CHRISTOFFER BOE - Spies & Glistrup
THOMAS VINTERBERG & TOBIAS LINDHOLM – Jagten

Årets mandlige hovedrolle

GUSTAV DYEKJÆR GIESE - Nordvest
JAKOB CEDERGREN - Sorg og glæde
MADS MIKKELSEN - Jagten
NIKOLAJ LIE KAAS - Kvinden i buret
PILOU ASBÆK- Spies & Glistrup

Årets kvindelige hovedrolle

HELLE FAGRALID - Sorg og glæde
KRISTIN SCOTT THOMAS - Only God Forgives
LENE MARIA CHRISTENSEN - Nordvest
SOFIE GRÅBØL - I lossens time
SONJA RICHTER - Kvinden i buret

Årets mandlige birolle

FARES FARES - Kvinden i buret
NICOLAS BRO - Sorg og glæde
NICOLAS BRO - Spies & Glistrup
OSCAR DYEKJÆR GIESE - Nordvest
THOMAS BO LARSEN - Jagten

Årets kvindelige birolle

ANNE LOUISE HASSING - Jagten
IDA DWINGER - Sorg og glæde
SIGNE EGHOLM OLSEN - I lossens time
SUSSE WOLD - Jagten
TRINE PALLESEN - Spies & Glistrup

Årets scenograf

BETH MICKLE - Only God Forgives
RASMUS THJELLESEN - Kvinden i buret
THOMAS GREVE - Spies & Glistrup
TORBEN STIG NIELSEN - Jagten
TRINE PADMO OLSEN - Nordvest

Årets fotograf

CHARLOTTE BRUUS CHRISTENSEN - Jagten
ERIC KRESS - Kvinden i buret
LARRY SMITH - Only God Forgives
MAGNUS NORDENHOF JØNCK - Nordvest
MANUEL ALBERTO CLARO - Spies & Glistrup

Årets kostumier

ANNE-DORTE FISCHER - Sorg og glæde
LOUIZE NISSEN - Antboy
MANON RASMUSSEN - Jagten
MANON RASMUSSEN - Spies & Glistrup
STINE THANING - Kvinden i buret

Årets sminkør

BJØRG SERUP - Antboy
BJØRG SERUP - Jagten
KIRSTEN ZÄSCHKE - Sorg og glæde
TINA HELMARK - Kvinden i buret
THOMAS FOLDBERG, MORTEN JACOBSEN & LONE BIDSTRUP KNUDSEN- Spies & Glistrup

Årets klipper


ADAM NIELSEN - Nordvest
ANNE ØSTERUD & JANUS BILLESKOV JANSEN - Jagten
BIRGER MØLLER JENSEN - Sorg og glæde
MORTEN EGHOLM & MARTIN SCHADE- Kvinden i buret
PETER BRANDT - Spies & Glistrup

Årets sounddesigner


HANS MØLLER- Kvinden i buret
KRISTIAN SELIN EIDNES ANDERSEN - Only God Forgives
KRISTIAN SELIN EIDNES ANDERSEN & THOMAS JÆGER - Jagten
MORTEN GREEN - Spies & Glistrup
RASMUS WINTHER JENSEN & KASPER JANUS RASMUSSEN - Nordvest

Årets score


CLIFF MARTINEZ - Only God Forgives
JOHAN SÖDERKVIST - Kvinden i buret
JONAS STRUCK - Spies & Glistrup
NIKOLAJ EGELUND - Jagten
PETER PETER - Antboy

Årets visuelle effekter


HUMMER HØJMARK, RIKKE GJERLØV HANSEN, THOMAS ØHLENSCHLÆGER & JEPPE NYGAARD CHRISTENSEN - Antboy


IVAN KONDRUP JENSEN, JEPPE NYGAARD CHRISTENSEN & RIKKE HOVGAARD JØRGENSEN - Kvinden i buret

JEPPE BINGESTAM & TOKE BLICHER MØLLER - Spies & Glistrup

MADS HAGBARTH LUND, SUNE FOGTMANN, JACOB BANG CLEMMENSEN & BO SCHEUER - Alle for to

MARTIN MADSEN - Skytten

YouSee Publikumsprisen

ALLE FOR TO
Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Elisabeth Victoria Poulsen
Instr.: Rasmus Heide

ANTBOY
Nimbus Film, Producer: Eva Jakobsen
Instr.: Ask Hasselbalch

DET GRÅ GULD
SF Film A/S, Producer: Michael Fleischer & Henrik Laier
Instr.: Shaky González

I LOSSENS TIME
Nimbus Film, Producer: Lars Bredo Rahbek
Instr.: Søren Kragh-Jacobsen

JAGTEN
Zentropa, Producer: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann
Instr.: Thomas Vinterberg

KVINDEN I BURET
Zentropa Entertainments, Producer: Louise Vesth & Peter Aalbæk Jensen
Instr.: Mikkel Nørgaard

MGP MISSIONEN
ASA Film, Producer: Henrik Møller-Sørensen & Marcella Dichmann
Instr.: Martin Miehe-Renard

MIN SØSTERS BØRN I AFRIKA
Obel Film Afrika ApS, Producer: Michael Obel
Instr.: Martin Miehe-Renard

NORDVEST
Nordisk Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor
Instr.: Michael Noer

OLSENBANDEN PÅ DYBT VAND
Nordisk Film Production A/S & A. Film Production A/S, Producer: René Ezra & Tomas Radoor
Instr.: Jørgen Lerdam

ONLY GOD FORGIVES
Space Rocket Nation og Only God Forgives ApS, Producer: Lene Børglum
Instr.: Nicolas Winding Refn

OTTO ER ET NÆSEHORN
Crone Film A/S, Producer: Nina Crone & Erik Wilstrup
Instr.: Kenneth Kainz

SKYTTEN
Nordisk Film Production A/S, Producer: Åke Sandgren
Instr.: Annette K. Olesen

SORG OG GLÆDE
Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen
Instr.: Nils Malmros

SPIES & GLISTRUP
Alphaville Pictures Copenhagen, Producer: Tine Grew Pfeiffer & Caroline Schlüter Bingestam
Instr.: Christoffer Boe

TAROK
Regner Grasten Filmproduktion A/S, Producer: Regner Grasten
Instr.: Anne-Grethe Bjarup Riis

Den fulde oversigt over nomineringer kan findes på DFIs hjemmeside.